- Asume uuel aadressil - Pärnu mnt. 33
- Sügiskampaania: KINDLUSTA OMA HOIUSELE KÕRGEM INTRESS ja BOONUS!
- Kodumaa Kapitali HLÜ kordusüldkoosoleku kokkukutsumise teade
- Kodumaa Kapitali HLÜ liikmete infokoosolek
- Kodumaa Kapitali HLÜ üldkoosoleku kokkukutsumise teade
- Tõnis Kõiv: hoiu-laenuühistutel on ühiskonnas selge roll, vaja on ajakohastada regulatsiooni
- Kodumaa Kapitali majandusaasta aruanne 2021
- Kodumaa Kapitali HLÜ astus Eesti kindlustusühistu ÜKS liikmeks!
- POSTIMEES - Tuleviku kurss on ühistumajandus
- Kodumaa Kapitali HLÜ’l täitus 5 aastat Finance Estonia liikmena!
- Eetrisse jõuab Kodumaa Kapitali telereklaam
- Kodumaa Kapitali HLÜ esitas ettepanekud hoiulaenuühistute tegevust puudutavate seaduste muudatuse eelnõule.
- Kodumaa Kapitali HLÜ osales Rahandusministeeriumi poolt kokku kutsutud ümarlaual.
- Negatiivsed intressimäärad
Tõnis Kõiv: hoiu-laenuühistutel on ühiskonnas selge roll, vaja on ajakohastada regulatsiooni
Eestis tegutsevatel hoiu-laenuühistutel (HLÜ) on Eesti Panga statistika kohaselt seisuga septembri lõpu seisuga 13 777 liiget. Esimesed Eestis seni tegutsevad HLÜ-d asutati 2004. aastal. Vaadates seda 18 aastast perioodi ning liikmeskonna suurust on ilmne, et hoiu-laenuühistutel on ühiskonnas selge roll. Sellega peab aga kaasnema ka vastutus ning ajakohane seaduslik regulatsioon, kirjutab FinanceEstonia liikme Kodumaa Kapital HLÜ juhatuse liige Tõnis Kõiv.
Kodumaa Kapitali HLÜ pooldab hoiu-laenuühistute reguleerimist ning suuremate hoiu-laenuühistute allutamist Finantsinspektsiooni järelevalvele. Tõime oma vastava seisukoha välja juba 2020. aasta pöördumises FinanceEstoniale ja Rahandusministeeriumile. Lisaks esitasime oma nägemuse kitsaskohtadest, mille parandamisel saab suurendada kindlust hoiu-laenuühistute suhtes. Kõige suuremaks kitsaskohaks pidasime siis ning peame ka nüüd laenu andmist hoiu-laenuühistu juhatuse ja/või nõukogu liikmetega seotud isikutele. Just seotud isikutele antud laenud on toonud kaasa kahe hoiu-laenuühistu sisulise tegevuse lõppemise.
Finantssektoris tuleb tegutseda ratsionaalselt, mitte emotsionaalselt. Ratsionaalselt analüüsides on ilmne, et hoiu-laenuühistute tegevust reguleeriv hoiu-laenuühistuseadus (HLÜS) vajab ajakohastamist. HLÜS-i on muudetud pärast 2001. aastal vastuvõtmist ainult viis korda. Samal ajal on näiteks äriseadustikku muudetud üle saja korra, krediidiasutuste seadust rohkem kui 80 korda.
Põhjalikult tuleb läbi mõelda, millised muudatused on vajalikud ning kuhu suunas soovime, et hoiu-laenuühistud areneksid. Loomulikult peaksid muudatused olema asjakohased ja proportsionaalsed ning toetama hoiu-laenuühistuid nende eesmärkide saavutamisel. Kui muude finantssektoris tegutsevate ettevõtjate eesmärgiks on võimalikult suure kasumi teenimine, siis hoiu-laenuühistute eesmärgiks on oma liikmetele tootlikumate finantsteenuste pakkumine. See on ka üks oluline põhjus, miks HLÜ-d on ühiskonnas vajalikud, sest nad suudavad pakkuda oma liikmetele häid investeerimisvõimalusi ning laene.
Arvamuslugu saab lugeda ka FinanceEstonia kodulehelt → FinanceEstonia News